Fenomen lalki Barbie


Barbie niewątpliwie jest najpopularniejszą lalką na świecie. Lalka produkowana przez przedsiębiorstwo Mattel, jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie. Obecnie jest również jedną z najbardziej znanych ikon kultury masowej. Podczas zabawy lalkami Barbie małe dziewczynki przenoszą się do wymarzonego świata. Barbie uważana jest za ucieleśnienie kobiecego piękna, ma długie blond włosy, duże niebieskie oczy i piękną sylwetkę. Akcesoriami lalki jest duży luksusowy dom, różowy kabriolet, biały rumak oraz ogromna garderoba z pięknymi sukniami. Do tego wszystkiego jeszcze dochodzi fakt, że Barbie ma przystojnego chłopaka- Kena, z którym tworzy parę idealną. Barbie i Ken stanowią  najpopularniejszą parę w popkulturze. Zabawka od czasu gdy pojawiła się na rynku nigdy nie wyszła z mody.

Historia lalki Barbie

Barbara Millicent Roberts, znana jako Barbie została stworzona przez Ruth Handler, prezes firmy Mattel w 1958 roku. Barbie po raz pierwszy pojawiła się 9 marca 1959 roku na nowojorskich targach zabawek. Inspiracją do stworzenia lalki przez Ruth Handler była jedna z jej córek, która bawiła się papierowymi lalkami. W tamtych czasach, na rynku dostępne były tylko duże lalki przypominające niemowlęta. Dlatego też twórczyni Barbie zaproponowała swojemu mężowi, aby wspólnie stworzyli dorosłą lalkę. Na początku pomysł ten nie spodobał się jej mężowi, ale podczas wakacji w Niemczech zobaczyła lalkę Lilli o figurze dojrzałej kobiety i postanowiła sworzyć swoją lalkę. Chociaż lalka Lilli była przeznaczona dla dorosłych, jednakże z racji tego, że można było zmieniać jej ubrania to cieszyła się również popularnością wśród dzieci. Na cześć córki autorki Barbary, lalce nadano imię Barbie.

Pierwsza lalka Barbie


Pierwsza lalka Barbie ubrana była w strój kąpielowy w czarno-białe paski. Uczesana była w tradycyjny kucyk, a klienci mogli zakupić Barbie blondynkę lub brunetkę. W pierwszym roku od pojawienia się Barbie na rynku jej sprzedaż sięgnęła 350 tys. sztuk. Pierwsze lalki Barbie nie mogły pochwalić się zbyt dużą ilością dodatków. Prosty strój kąpielowy, buty, kolczyki oraz okulary przeciwsłoneczne. Jednak bardzo szybko zaczęło się to zmieniać. Producenci zadbali o ilość akcesoriów, np. domy, samochody, elementy wyposażenia domów, meble, kosmetyki, nakrycia głowy. Garderoba lalki Barbie jest ogromna, a ubrania dla niej projektowali najwięksi i najpopularniejsi projektanci na świecie, m.in. Gucci, Givenchy, Versace oraz Dolce&Gabana.

Pierwsza-lalka-Barbielalka-barbie-w-kostiumie

Lalka Barbie obecnie

Współczesna Barbie zdecydowanie różni się od tej stworzonej ponad 60 lat temu. Obecnie lalki produkowane są w 40 różnych narodowościach, w tym lalki o ciemnej karnacji. Lalki różnią się również rodzajem fryzur. Barbie nie mają już tylko tradycyjnych kucyków, ale również koki, upięcia, warkocze, a ich włosy są długie lub krótkie. W 2000 roku Barbie otrzymała pępek. Lalki z linii Fashionista Barbie od roku 2015 są dostępne w ośmiu różnych odcieniach skóry. Do wyboru jest ponad 20 różnych fryzur oraz ponad 20 kolory włosów. Nowe modele wyróżniają się również  giętkimi kostkami, dzięki którym lalka może założyć płaskie buty. Kilka lat temu firma Mattel odmieniła rynek i stworzyła lalki o różnych proporcjach ciała – można kupić zatem lalkę o niskim wzroście, bardzo wysoką lub tę o pełniejszych kształtach. Można stwierdzić, że Firma Mattel oswaja dziewczynki z różnorodnością.

Lalka Barbie ewaluowała również pod względem zawodu. Pierwsza lalka była w stroju kąpielowym, a obecnie dostępna jest lalka lekarka, nauczycielka, piosenkarka, policjantka, instruktorka fitness, kasjerka, programista, naukowiec, reżyser, aktorka, astronautka, sekretarka, prezydent i wiele wiele innych. Lalka wykonuje w sumie ponad 130 różnych zawodów.

Barbie jak przystało na prawdziwą gwiazdę ma swoje konto na Instagramie, które śledzi ponad 2 miliony osób oraz profil na Facebooku. Wyprodukowano również mnóstwo gadżetów z wizerunkiem Barbie, ubrań, gier czy filmów, w których głowną postacią jest Barbie. Na temat lalki Barbie powstają prace naukowe - magisterskie, jak również doktorskie o wpływie Barbie oraz Kena na szeroko rozumianą popkulturę. Lalka posiada również własny kolor Barbie Pink. Popularność lalki Barbie jest ogromna, a roczny dochód ze sprzedaży tych zabawek osiąga miliard dolarów.

barbie-astronautkaastronautka-lalka-barbie
Kontrowersje wokół Lalki Barbie


Lalka Barbie już od samego początku powstania wzbudzała kontrowersje. Jej przeciwnicy uważali, że jest zbyt idealna o nierealnych proporcjach ciała. Uważano, że jej wygląd i figura może wpędzić w kompleksy dziewczynki, których ciała różnią się od lalki. W niektórych krajach sprzedaż Barbie jest zakazana, ponieważ uważa się, że zabawa tego typu lalkami jest zagrożeniem dla dzieci i może spowodować zaburzenia w żywieniu podczas dążenia do nierealnego ideału sylwetki.

barbie-wróżkibarbie-syrenka
Lalki Barbie dostępne w naszym sklepie:
Lalka Barbie kariera Astronautka
Lalka Barbie syrenka dreamtopia
Lalka Barbie dreamtopia wróżka z czerwonymi włosami
Lalka Barbie dreamtopia wróżka z fioletowymi włosami
Lalka Barbie plażowa w kostiumie kąpielowym

Te i inne lalki znajdziesz w linku poniżej
Lalki z Doliny zabawek